How Does Private Labeling Work?



How Does Private Labeling Work? 


Since 2016 we have formulated and offered amazing products for our clients. We make the product and YOU BRAND IT. It really is that simple.  


What is Private Labeling? 


Also known as "white labeling," a private label product is produced by a manufacturer (such as Envii Labs) sold under a retailer's (you) brand name. As a retailer, you determine how it's packaged and labeled. Spa and hair salons often use some or all private label products to create their brand. 


How is Private Labeling Beneficial? 


As a customer, buying private label products cuts down tremendously on costs and time it would take to have products formulated from scratch, which can cost anywhere from a few to several thousands of dollars for one product that may or may not come out the way it was envisioned. You're able to add to an already existing line you have or you can use our products to get started and test the waters. 


The more you buy the greater the incentive. Products have already been tested in the market for years and are proven effective. You're also able to sell your products as a main source of income or in addition to your other business. For example, selling your brand of products to your clients after you've performed a  facial. 


How Does it Work? 


Let's use the product in the image above as an example. Our Rose Floral Toner w/ Hyaluronic Acid is a starting wholesale price of $6 per unit. This doesn't include promotional offers or discounts based on volume. This price is for the MOQ (min. order qty). Take that $6 a unit and add $3.50- this is the additional estimated cost including marketing, packaging, and shipping expenses you may incur. That brings your total CPU to $9.50 (remember, this is only if you purchase the minimum). 


Now, take the $9.50 per unit for the Rose Floral Toner and market it at a price between $20 -$45 (you can sell as high or as low as you wish). This gives you a profit of $10.25 to $45!!  


Your profit margins increase the more you purchase! Bulk order incentives of up to 40% off wholesale price. This brings your CPU between $5.31 to as low as $3.75. 

Seriously, imagine selling an item as high as $45 when your wholesale purchase price is $3.75?!  


Is it Really This Simple?! 


Absolutely! We offer low minimums for you to get started. As a multi-million dollar company, your success is inevitably our success. Our client's do extremely well with their brands which has led us to grow tremendously over the years. 


Still curious?? Get started to find out! We offer several Skin Care Trial Kit and Hair Care Trial Kit options for you to test before fully committing. 





There are no products to list in this category.